Millega peaks arvestama soojustusmaterjali valimisel

Soojustusmaterjali valides tuleb arvestada mitmete teguritega, sealhulgas materjali soojapidavusega, niiskustaluvusega, tuleohutusega ning paigaldusprotsessiga. Selles artiklis käsitleme põhjalikumalt erinevaid tegureid ja kriteeriume, mida peaks arvestama soojustusmaterjali valimisel.

Kõik on kuulnud klaas- või kivivillast ning paljude jaoks sellega ka asi piirdub. Kuid lisaks klaas- ja kivivillale leiduv veel ka tõhusamaid lahendusi nt PUR vaht (polüuretaanvaht).

Klassikaliste soojustusmaterjalide puhul tuleb valiku tegemisel lähtuda soojustatava objekti konstruktsioonist. See tähendab, et peab olema selge, kas tegemist on puitkonstruktsiooniga, kivimajaga, betooniga jne. PUR vaht seevastu sobib kasutamiseks kõigi karkassimaterjalide korral, betoon, tellis, puit ja teras jne. Võib öelda, et t tänu kindlale nakkumisele ka ebakorrapäraste pindadega on PUR vaht asjatundjate jaoks eelistatud valikuks.

Soojustusmaterjali soojapidavus (soojusjuhtivus)

Soojustusmaterjalide peamine eesmärk on vähendada soojusenergia liikumist läbi hoone piirete, olgu selleks seinad, katused, põrandad või muud ehitise osad. Selleks, et hinnata materjali võimekust soojust kinni hoida, vaadeldakse tema soojusjuhtivust, mis näitab, kui hästi materjal soojust juhib. Mida madalam on soojusjuhtivuse koefitsient ehk lambda (λ-väärtus), seda parem on materjali soojapidavus.

Näiteks:

  • PUR vaht (polüuretaanvaht) on väga hea soojusjuhtivustegur, mille λ-väärtus on isegi alla 0,025 W/mK.
  • Mineraalvill (klaas- ja kivivill) on samuti populaarne tänu oma madalale soojusjuhtivustegurile, selle λ-väärtus on tavaliselt vahemikus 0,030–0,045 W/mK.

Valides soojustusmaterjali, tuleks alati võrrelda erinevate materjalide lambda λ-väärtusi ja kaaluda, kas konkreetse hoone puhul on oluline maksimaalne soojapidavus või võib valik põhineda ka muudel omadustel.

Soojustusmaterjali niiskustaluvus ja hingavus

Niiskuse juhtimine on eriti oluline külmas ja niiskes kliimas, kus hooajalised temperatuurikõikumised ja suur niiskuskoormus võivad oluliselt mõjutada hoone seisukorda. Niiskustaluvus ja aurutakistus määravad, kuidas materjal reageerib niiskusele ja kas see laseb niiskust läbi.

  • Aurutõkked ja tuuletõkked: mõnede soojustusmaterjalide puhul, nagu mineraalvill, on vajalik paigaldada aurutõke, mis takistab niiskuse kogunemist soojustuskihti. Seevastu suletud pooridega PUR vaht on tihedam ja tugevam, pakkudes paremat soojusisolatsiooni ja toimides samal ajal ka tõhusa auru- ja tuuletõkkena. See on ideaalne valik, kui on vaja saavutada maksimaalset soojapidavust, eriti välistingimustes või niisketes ruumides. Suletud pooridega vahtu kasutatakse sageli ka konstruktsioonide jäikuse suurendamiseks, kuna see lisab tuge soojustatavatele pindadele.
  • Hingavad materjalid: Avatud pooridega PUR vaht on madala tihedusega ning kerge ja laseb õhul liikuda läbi vahu. See on eriti sobiv siseseinte ja vahelagede soojustamiseks, kus soovitakse saavutada head heliisolatsiooni koos mõõduka soojusisolatsiooniga. Samuti on hingavad materjalid looduslikud soojustusmaterjalid nagu tselluvill, mis tähendab, et ka need võivad niiskust tasakaalustada ja vähendada seeläbi hallituse tekkimise ohtu. Hingavad materjalid on eriti soovituslikud vanemates majades ja palkmajades.

Kui hoone asub niiskes keskkonnas või kui seinad peavad hingama, tuleb valida selline soojustusmaterjal, mis tuleb toime niiskusega ja laseb ka veeauru läbi.

Soojustusmaterjali tulekindlus

Soojustusmaterjali tulekindlus on oluline tegur, mida ei tohiks unustada, eriti hoonetes, kus tuleohutus on kriitiline. Soojustusmaterjalide tulekindlust hinnatakse nende käitumise põhjal tulekahju korral. Euroopa standardite kohaselt kasutatakse näiteks klassifikatsiooni A1 (mittesüttiv) kuni F (väga kergesti süttiv).

  • Mineraalvill (klaas- ja kivivill) on tulekindel materjal, mille klassifikatsioon on A1, see tähendab, et see ei põle ega toeta tule levikut.
  • Tulekindel PUR vaht (polüuretaanvaht), võib kuuluda klassi B1 või B2, mis tähendab, et vaht on raskesti süttiv või piiratud tulelevikuga. Sageli kasutatakse PUR vahu peal täiendavaid kaitsekihte, näiteks krohvi, kipsplaate või spetsiaalseid tulekindlaid kattematerjale, et parandada selle tulekindlust ja pakkuda lisakaitset tulekahju korral.

Kuna tuleohutus on iga ehitise puhul võtmetähtsusega, peaks alati valima materjale, mis vastavad tuleohutusnõuetele, eriti kui tegemist on elamute või avalike hoonetega.

Paigaldamise lihtsus

Erinevatel soojustusmaterjalidel on erinevad paigaldusvõtted. Paigaldamise keerukus ja kiirus võivad oluliselt mõjutada nii töö maksumust kui ka soojustuse kvaliteeti. Mõned materjalid, nagu PUR vaht (polüuretaanvaht), vajavad spetsiaalset varustust ja professionaalseid paigaldajaid, samas kui teised, nagu mineraalvill või tselluvill, on kergesti paigaldatavad ka isetegijatele.

  • Vahtplastist plaadid ja mineraalvill paigaldatakse tavaliselt lihtsalt lõikamise ja sobitamise teel.
  • PUR vaht (polüuretaanvaht) nõuavad aga spetsiaalset varustust ja oskusi. See ei ole töö, mida tavakasutaja saaks ilma väljaõppeta või spetsiaalse varustuseta teha.

Enne materjali valimist tasub hinnata, kas soovid ise soojustada või tellida töö professionaalidelt.

Kulu ja tasuvus

Soojustusmaterjalide hinnad varieeruvad oluliselt ja valik võib sageli taanduda eelarvele. Kuigi mõni materjal võib esialgu tunduda kallis, võib see pikemas perspektiivis pakkuda suuremat säästu. Samuti tuleks arvestada materjali vastupidavusega – kvaliteetne materjal, mis kestab aastakümneid, võib pikemas perspektiivis osutuda olulisemalt kulutõhusamaks kui odavam, kuid lühema elueaga materjal.

Odavamad materjalid:

  • Mineraalvill (klaas- ja kivivill) ja EPS (vahtpolüstüreen) on tavaliselt taskukohasemad ja laialt levinud valikud.

Kallimad ja efektiivsemad materjalid:

  • PUR vaht (polüuretaanvaht) on küll kallim, kuid pakub seevastu ka kõige tõhusamat soojustust. See on ka eriti vastupidav ja kujukindel ning peab tarindi koosseisus vastu üle 100 aasta nii isolatsioonivõime kui ka kujukindluse osas.

Kokkuvõttes tuleks alati kaaluda nii esialgseid kulusid kui ka soojustuse kasutusiga ja energiasäästu potentsiaali.

pur vahu kalkulaator

50
millimeetrites
10
ruutmeetrites
Kulu kuupmeetrites

Aldreht kasutab EKOSPRAY® kahekomponentseid PUR vahte, mis on üle 40 aasta taganud kvaliteetse isolatsiooni ka kõige nõudlikumatele kasutuskohtadele. 

EKOSPRAY® toodetel on CE-märgis. Olgu töö milline tahes, Aldreht teeb sulle kindlasti parima hinnaga pakkumise ning kvaliteetsete materjalidega soojustuse. Kui PUR vaht sobib kokku teie kodu ja eelarvega, sõltub valitav vahu tüüp sellest, mida soovite soojustada. Enne kui otsustad, võta ühendust meie soojustus konsultandiga ja tee faktidele tuginev otsus.

Parima lahenduse leidmiseks tuleks alati hinnata hoone eripärasid ja keskkonnatingimusi ning konsulteerida vajadusel spetsialistiga.

Soojustusmaterjali võrdlustabel

Soojustusmaterjalide võrdlustabel

Jaga postitust

korduma kippuvad küsimused
Süsti seinad soojaks
pur vahuga soojustamine faktikontroll

PUR vaht ehk polüuretaanvaht tänapäeval üks enimkasutatavaid soojustusmaterjale tänu oma suurepärasele isolatsioonivõimele ja mitmekülgsusele. Siiski on selle kohta liikvel mitmeid eksiarvamusi.

PUR vaht universaalne ja tõhus soojustusmaterjal

Uurime, kuidas PUR vahtu kasutatakse veepaakide ja mahutite isolatsioonimaterjalina, maakeldrite, kaarhallide, külmkambrite ja jahutusruumide, moodulmajade hooneosade, ventilatsioonikanalite ning merekonteinerite soojustusmaterjalina.

pur vahu hind

Ehitamisel ja remondi tegemisel arvestame alati eelarvega ja nii tuleks seda teha ka projektile sobiva [...]

keldri soojustamine pur vahuga

PUR vahu omadused Peaaegu iga hoone lahutamatu osa, eriti põhjamaises kliimas on kvaliteetne soojustamine. Hea isolatsioon [...]

Pur vahuga seinte soojustamine

EKOSPRAY® kahekomponentsed PUR vahud Aldreht kasutab EKOSPRAY® kahekomponentseid PUR vahte, mis on üle 40 aasta [...]

vahseinte soojustamine

Käsitleme PUR vahu kasutamist siseseinte ja vahelagede soojustamiseks, süvenedes detailidesse, mis aitavad mõista selle tehnoloogia eeliseid, rakendusvõimalusi ja paigaldusprotsessi.

pur vahuga soojustamine

Polüuretaanvahu ehk PUR vahuga kodude ja teiste hoonete isoleerimine on muutumas üha populaarsemaks. PUR vaht [...]

vundamendi soojustamine

Tänu kindlale nakkumisele ka ebakorrapäraste pindadega on PUR vaht asjatundjate jaoks eelistatud valikuks. Kuna sokli eelnev tasandamine pole vajalik on tegemist ka väga kuluefektiivse soojustusega.

AldrehtPur Pur vahuga soojustamine

Vanade korterelamute soojustamine on Eestis hetkel väga aktuaalne teema, kuna paljud hooned on ehitatud ajal, [...]

PUR vahuga soojustamine

Eduka ettevõtte saladus peitub rahulolevates klientides. Üle 2000 rahuloleva kliendiga oleme saavutanud midagi erilist ja selle saavutuse taga on mitu olulist tegurit.