kuidas muuta kodu energiatõhusamaks

Majanduslik ebakindlus sunnib inimesi hoolikalt kaaluma, kuidas oma rahaga ümber käia – kas tuleks pigem investeerida või hoopis säästa? Energiahinnad püsivad ilmselt kõrgel ka edaspidi, mistõttu on soovitav investeerida kodu energiatõhususe parandamisse. Pikemas perspektiivis aitab see mitte ainult energiakuludelt kokku hoida, vaid suurendab ka kodu väärtust. Kodu energiatõhususe parandamise esimene samm on selge tegevusplaani koostamine. Kindlasti tasub kaasata ekspert, kes aitab tuvastada prioriteetsed tööd ning koostada vajaliku eelarve. Aldreht jagab viit peamist soovitust, kuidas muuta kodu energiasäästlikumaks.

Akende vahetus

Kvaliteetsed aknad aitavad oluliselt vähendada soojakadu, takistades soojal õhul väljumast ja külmal sisenemast. Optimaalne valik on madala soojusläbivusega aknad, kusjuures kolmekordse klaaspaketiga aknad pakuvad paremat isolatsiooni kui kahekordsed.

Akende vahetamisel tasub mõelda ka nende funktsionaalsusele – kas aknad peaksid olema avatavad, kuidas need lahti käivad ja milline on nende hooldusvajadus. Lisaks energiatõhususele mõjutab akende valik ka kodu heliisolatsiooni, pakkudes sedasi lisamugavust.

Katuse vahetus ja pööningu soojustamine

Renoveerimisprotsessis on sageli üheks esimeseks sammuks vana katuse vahetamine, sest kehvas seisukorras katus sooja ei pea. Halvasti soojustatud katuse reedavad talvel katuse servas rippuvad jääpurikad.

Kui pööningule on plaanis rajada ka eluruumid, tuleks juba varakult paigaldada ka katuseaknad, kuna hiljem võib nende lisamine olla oluliselt kulukam ja keerulisem.

Katuse renoveerimisel tuleb valida ka soojustusmeetod, mille osas tasub kindlasti konsulteerida spetsialistiga. Korralik ja õigesti teostatud katusealuse ruumi soojustamine võib vähendada soojakadu kuni 30%. See tähendab ka seda, et suvel ei pääse liigne kuumus majja sisse, suurendades sellega meie elamismugavust.

Soojustusmaterjali valides, tasub kaaluda EKOSPRAY® polüuretaanvahusüsteeme (PUR vaht). Pihustatav polüuretaanvaht (PUR vaht) kantakse soojustatavale pinnale ühtlase kihina, see täidab kõik vahed, tühimikud ja praod, tagades sedasi katkematu, tiheda, ühtlase ja vuugivaba soojustatud pinna. Pihustatav polüuretaanvaht (PUR vaht) võimaldab külmasillad praktiliselt 100% kõrvaldada.

Fassaadi soojustamine

Energiasäästlikud aknad ja katus ei täida oma eesmärki, kui maja fassaad annab soojust ära.

Fassaadi soojustamine toimub enamasti väljastpoolt. Valesti või kehvasti soojustatud välisseinad võivad põhjustada ka liigset niiskust ning soodustada hallituse teket.

liigne niiskus ja hallitus

Oluline on ka ventilatsioonisüsteemi uuendamine, et parandada sisekliimat ja vältida õhuniiskuse kogunemist.

Fassaadi soojustamiseks sobib nii avatud kui ka suletud pooridega vahtmaterjal. Suletud pooridega PUR vahu eeliseks on niiskus- ja veekindlus, seetõttu tuleks välitingimustel eelistada seda tüüpi materjali. Avatud pooridega PUR vaht tagab aga parema heliisolatsiooni, mis loob vaiksema elukeskkonna. Lisaks on tegemist hingava materjaliga, mis laseb õhku läbi.

Meie soovituslikud soojustuskihtide valikud sõltuvad välisseina materjalist. Puitseina soojustamise esimene valik võiks olla avatud pooridega PUR vaht. Kui eesmärgiks on aga kiviseina soojustamine väljastpoolt, siis soovitame pigem suletud pooridega PUR vahtu.

Küttesüsteemi uuendamine

Energiakulude vähendamiseks tasub kaaluda kaasaegse küttesüsteemi paigaldamist, kuid see investeering annab maksimaalse efekti vaid siis, kui kodu on eelnevalt korralikult soojustatud. Viimastel aastatel on populaarsust kogunud gaasiküttele alternatiivsed lahendused, nagu õhk-vesi soojuspumbad, maasoojuspumbad või pelletikatlad.

Enne küttesüsteemi uuendamist tuleks tellida eksperthinnang, mis aitab välja selgitada, milline lahendus konkreetsele kodule kõige paremini sobib. Küttesüsteemi uuendamine nõuab ehitusluba ning tööd tuleb teostada vastavalt kehtivatele nõuetele. Kuigi esialgne investeering võib olla märkimisväärne, tasub see pikas plaanis kindlasti ära.

Taastuvenergia allikad

Taastuvenergia kasutamine aitab vähendada sõltuvust elektrivõrgust ja vähendada energiakulusid. Näiteks päikesepaneelide abil saab elektriga varustada väiksemaid kodumasinaid nagu televiisor, nõudepesumasin ja külmkapp.

Eriti populaarne on taastuvenergia kasutamine suvekodudes, kus elektrikulu on tavapärasest väiksem. Kuigi päikesepaneelide tasuvusaeg võib olla üsna pikk, pakuvad need pikaajalist kasu, kuna vähendavad vajadust osta elektrit koos võrgutasude ja aktsiisidega.

Kokkuvõte

Enne nende tegevuste elluviimist on oluline koostada põhjalik tegevusplaan ning kaasata asjatundjad, kes aitavad leida parimad lahendused. Kuna kõik hinnad kipuvad ajas tõusma, ei ole otstarbekas vajalikke investeeringuid edasi lükata. Õigeaegselt tehtud investeering tagab sinu kodule madalamad energiakulud, parema sisekliima ja suurema väärtuse tulevikus.

Jaga postitust

korduma kippuvad küsimused
Süsti seinad soojaks

Vale soojustusmaterjal võib parimal juhul osutuda kasutuks ja lihtsalt raisata raha – mis on siiski leebe tagajärg võrreldes sellega, kui ebasobiv materjal põhjustab hallitust ja rikub kodu sisekliimat.

PUR vaht   universaalne ja tõhus soojustusmaterjal

Uurime, kuidas PUR vahtu kasutatakse veepaakide ja mahutite isolatsioonimaterjalina, maakeldrite, kaarhallide, külmkambrite ja jahutusruumide, moodulmajade hooneosade, ventilatsioonikanalite ning merekonteinerite soojustusmaterjalina.

põranda soojustamine

Sageli on viletsas seisukorras just vanemate majade põrandad – need on külmad ja ebatihedad. Puudulikult soojustatud põrand on sageli ideaalne koht hallituse ja mädaniku tekkeks.

Poluuretaanvaht PUR vaht ja selle kasutuskohad

Tänu oma unikaalsetele omadustele, nagu kerge kaal, suurepärane soojusisolatsioon, heliisolatsioon ja paindlikkus, on see saanud oluliseks materjaliks ehituses, autotööstuses, mööblitööstuses ja paljudes muudes valdkondades.

pur vaht   mineraalvill   tselluvill

PUR vaht (polüuretaanvaht), mineraalvill ja tselluvill on kõik levinud soojustusmaterjalid, millel on erinevad omadused ja [...]

Kuigi PUR vaht on oma omaduste poolest üks parimaid soojustusmaterjale, on sellega seotud mitmed väärarusaamad ja müüdid. Paljuski tulenevad need puudulikust teabest või vananenud arusaamadest.

PUR vahu süstimine ja pihustamine

Juba pikka aega on Aldreht OÜ soojustanud kodusid PUR vahuga injekteerimise (süstimise)- kui ka pihustamise meetodil nii Eestis kui ka Soomes. Teame, et PUR vahu süstimine ja pihustamine on traditsioonilistest soojustus meetoditest parem.

PUR vahuga soojustamine

Õige materjalikoguse planeerimine on eduka projekti võti. Meie uus PUR vahu koguse kalkulaato aitab teil täpselt arvutada, kui palju PUR vahtu oma projekti jaoks vajate.

PUR vahu paigaldamine

PUR vahuga soojustamine on üks kõige kiiremaid ja efektiivsemaid viise hoone isoleerimiseks. Et saada täpsemalt [...]

maja soojustamine pur vahuga

Oled ehitamas uut või hoopiski renoveerimas vana maja? Siis ilmselgelt ei saa mööda vaadata hädavajalikust [...]