maja soojustus

Olukord elektriturul on sundinud paljusid peresid üle vaatama oma kodude soojapidavuse ja energiatõhususe. Mida parem on maja soojustus, seda väiksemad on küttekulud ja seda mugavam on ka elukeskkond. Aga milline peaks üks hästi soojustatud majasein olema ja mida tuleks soojustamisel silmas pidada?

Hästi soojustatud maja välissein peab olema tugev, stabiilne, helikindel ja tõhus soojapidaja. Soojustusmaterjalidel on oluline ülesanne: need aitavad hoida hoones mõnusat sisekliimat ning hoiavad ära liigse soojakao.

Maja soojustamise keerukust mõjutab suuresti hoone arhitektuur. Mida keerukam ja rohkemate detailidega on hoone kuju, seda keerulisem on saavutada energiasäästlik tulemus. Näiteks sopiline hoone on enamasti külmem kui lihtsa ruudukujulise plaaniga ehitis. Soojustamisel on kriitilised kohad erinevate tasapindade üleminekud ja sõlmed, kus tekivad sageli külmasillad – piirkonnad, kus soojusenergia pääseb hõlpsasti hoonest välja. Selliste kohtade hoolikas soojustamine on hädavajalik.

Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka katuse ja põranda soojustusele, sest soojakaod nende kaudu võivad moodustada kuni 50% hoone soojakaost. Näiteks pole palju kasu hästi soojustatud seintest, kui soojus pääseb jätkuvalt välja läbi halvasti soojustatud katuse või põranda. Katuslae, laepealse ja keldri põranda soojustamine on sageli võtmetähtsusega energiatõhusa maja loomisel.

Seega, energiasäästlik ja hästi soojustatu maja eeldab terviklikule lähenemisele. Halvasti soojustatud või puuduliku soojustusega kohad tuleb esmalt kaardistada ja kõrvaldada süsteemselt, arvestades soojustatava hoone eripärasid.

Elektritarbimise võrdlus talvekuudel

Vaatame konkreetset näidet. Allpool on toodud ühe Eesti majapidamise elektritarbimine talvekuudel enne ja pärast soojustuse parandamist:

Hästi soojustatud maja aitab säästa raha ja loodust

Nagu näha, on elektritarbimine oluliselt vähenenud. Kui võtta keskmiseks elektrihinnaks 2024. ja 2025. aasta oktoobrist jaanuarini 0.11 €/kWh, tähendab ca 444 euro suurust säästu. Vaata ka Enefit AS poolt väljastatud elektritarbimise teatistSelle läbivaatamine on oluline, et tagada läbipaistvus ja ausus esitatud elektritarbimise andmete osas.

Kivi- või puitmaja soojustamine

Kivi- ja puitmajade soojustamiseks võib kasutada erinevaid soojustusmaterjale, sõltuvalt hoone tüübist, eelarvest ja soovitud energiatõhususest.

Meie soovitus on kivi- või puitmaja soojustada polüuretaan ehk PUR vahuga. See on äärmiselt tõhus soojustusmaterjal ja sobib nii kivi- kui puitmajadele. Selle materjali peamine eelis on suurepärane soojapidavus, õhutihedus ja kiire paigaldusviis.

PUR vaht on täielikult läbitungimatu, nakkub ebakorrapäraste pindadega. Soojusülekande λ arvutuslik väärtus on 0,020 W/mK > 120 mm paksuse isolatsiooni korral. Õhu infiltratsiooni väärtus on 0 l/h, samas kui teiste isolatsioonimaterjalide korral jääb see tavaliselt vahemikku 1-15 l/h. Erinevalt traditsioonilistest isolatsioonimaterjalidest nagu mineraalvill ja tselluloos jääb PUR vahu kuju õõnsustes alati samaks. Paigaldamisel täidab PUR vaht kõik õõnsused täielikult, koos kõigi pragude ja tühimikega.

Oma maja soojustamine ei ole kindlasti see koht, kus sa sooviksid silma kinni pigistada ning minna lihtsaima ehk odavaima vastupanu teed.

Soojusjuhtivus – mida väiksem, seda parem

Jah, täpselt! λ-väärtus (soojusjuhtivus) näitab, kui hästi materjal juhib soojust – mida väiksem see väärtus on, seda parem on materjali soojustusvõime.

PUR vahu soojusjuhtivus

Avatud pooridega vaht

  • Omadused: Avatud pooridega vaht on kergem ja mitte nii tihe kui suletud pooridega vaht. See on paindlikum ja võimaldab veeaurul läbi pääseda.
  • Kasutusalad: Kasutatakse sageli siseseinte, lagede ja kohtade soojustamiseks, kus on vaja paremat heliisolatsiooni ning tagada ventilatsioon.

Suletud pooridega vaht

  • Omadused: Suletud pooridega vaht on tihedam ja jäigem, pakkudes paremat soojusisolatsiooni ja niiskustõket.
  • Kasutusalad: Sobib ideaalselt välisseinte, katuste ja niiskete piirkondade soojustamiseks. Tomib ühtlasi ka tarindite toena.

PUR vahuga soojustamise eelised

PUR vahul on palju eeliseid, sealhulgas võime summutada heli, takistada hallituse kasvu ja piirata õhuvoolu, peatades samal ajal tuuletõmbuse ning kaitstes külmade põrandate eest.

  • Kompaktne isolatsioonikiht.
  • Vuugivaba ja tugev.
  • Toimib aurutõkkena.
  • Vahtmaterjal ei mädane, hallita ega rikne.
  • Isolatsioonikihi paksust saab kohandada.
  • Sobib nii uusehitistele kui ka renoveerimistöödel.
  • Eriti efektiivne kohtades, kus traditsiooniline soojustus ei ole võimalik.
  • Väheneb külmasildade esinemine ja paraneb hoone energiatõhusus.
  • Hoone temperatuur püsib kütmisel ja jahutamisel ühtlane.
  • Hoone helisummutusomadused paranevad.
  • Õhulekked kaovad.
  • Kõrge niiskuskindlusega.
  • Soojustuskihi paksus ajas ei muutu.
  • Kahjurite või näriliste jaoks puudub toiteväärtus.
  • Nakkub kõiki pindadega.
  • Täidab kõik õõnsused.

Tõhus ja jätkusuutlik soojustus

Lõpetuseks toonitame, et polüuretaanvahuga ehk PUR vahuga maja soojustamine on hea investeering. See tähendab, et PUR soojustus on iseenesest küll mõnevõrra kallim traditsioonilistest soojustusvõimalustest, kuid pikemas perspektiivis hoiad sa siiski oma hoone või ruumide energiakuludelt kokku.

Investeeri oma kodu mugavusse ja energiatõhususse juba täna. Soojusta ka sina PUR vahuga ja koge, kuidas innovatsioon ja kvaliteet võivad sinu elu paremaks muuta. Võta meiega ühendust ja astu samm edasi tulevikku, mis on soojem, säästlikum ja mugavam.

 

 

Jaga postitust

korduma kippuvad küsimused
Süsti seinad soojaks
keldri soojustamine pur vahuga

PUR vahu omadused Peaaegu iga hoone lahutamatu osa, eriti põhjamaises kliimas on kvaliteetne soojustamine. Hea isolatsioon [...]

maja soojustus

Olukord elektriturul on sundinud paljusid peresid üle vaatama oma kodude soojapidavuse ja energiatõhususe. Mida parem on maja soojustus, seda väiksemad on küttekulud ja seda mugavam on ka elukeskkond.

PUR vahuga soojustamine

Õige materjalikoguse planeerimine on eduka projekti võti. Meie uus PUR vahu koguse kalkulaato aitab teil täpselt arvutada, kui palju PUR vahtu oma projekti jaoks vajate.

pur vahuga soojustamine faktikontroll

PUR vaht ehk polüuretaanvaht tänapäeval üks enimkasutatavaid soojustusmaterjale tänu oma suurepärasele isolatsioonivõimele ja mitmekülgsusele. Siiski on selle kohta liikvel mitmeid eksiarvamusi.

susti seinad soojaks

Fassaadi soojustamine on oluline samm hoonete energiatõhususe ja mugavuse parandamisel. See protsess hõlmab tänapäevaste soojustusmaterjalide [...]

Kortermaja soojustamine PUR vahuga

Kortermajade soojustamine on Eestis praegusel ajahetkel oluline teema. Seda seetõttu, et enamik siinseid kortermaju [...]

fassaadi soojustamine pur vahuga

Mis on PUR vaht? PUR vaht on kaasaegne ja üks efektiivsemaid viise hoone soojustamiseks. Selle [...]

vundamendi soojustamine

Tänu kindlale nakkumisele ka ebakorrapäraste pindadega on PUR vaht asjatundjate jaoks eelistatud valikuks. Kuna sokli eelnev tasandamine pole vajalik on tegemist ka väga kuluefektiivse soojustusega.

maja soojustamine

Oled ehitamas uut või hoopiski renoveerimas vana maja? Siis ilmselgelt ei saa mööda vaadata hädavajalikust [...]

Kuigi PUR vaht on oma omaduste poolest üks parimaid soojustusmaterjale, on sellega seotud mitmed väärarusaamad ja müüdid. Paljuski tulenevad need puudulikust teabest või vananenud arusaamadest.