maja soojustamine

Oled ehitamas uut või hoopiski renoveerimas vana maja? Siis ilmselgelt ei saa mööda vaadata hädavajalikust tegevusest, milleks on maja soojustamine. Meie soovitus on lasta see töö teha polüuretaan ehk PUR vahuga. Oma maja soojustamine ei ole kindlasti see koht, kus sa sooviksid silma kinni pigistada ning minna lihtsaima ehk odavaima vastupanu teed. Vali PUR vahuga maja soojustamine ning saad parima hinna ja kvaliteedi suhtega lahenduse.

PUR vahud on turvaline ja tõhus valik nii vanade eramajade renoveerimiseks ning lisasoojustamiseks kui ka passiiv- ja madalenergiamajade soojustamiseks. Vanades eramajades (nt palkmajad) on PUR vahu abil lihtne moodustada vanade karkassikonstruktsioonide pinnale kompaktne isolatsioonikiht, mis toimib samas ka tarindite toena.

PUR vahu kasutamine tõstab hoonete elutingimused ja energiatõhususe tänapäevaste nõuete tasemele. Tänu oma soojustusvõimele sobib PUR vaht suurepäraselt ka kaasaegsete passiiv- ja nullenergiamajade soojustamiseks. Sobib kasutamiseks kõigi karkassimaterjalide korral: betoon, tellis, puit ja teras.

Kui pihustatav PUR vaht sobib kokku teie kodu ja eelarvega, sõltub valitav vahu tüüp sellest, mida soovite soojustada. Enne kui otsustad, võta ühendust meie soojustus konsultandiga ja tee faktidele tuginev otsus.

Valida saab kaht tüüpi pihustatavate isolatsioonivahtude vahel:

Avatud pooridega vaht

  • Omadused: Avatud pooridega vaht on kergem ja mitte nii tihe kui suletud pooridega vaht. See on paindlikum ja võimaldab veeaurul läbi pääseda.
  • Kasutusalad: Kasutatakse sageli siseseinte, lagede ja kohtade soojustamiseks, kus on vaja paremat heliisolatsiooni ning tagada ventilatsioon.
  • R-väärtus: Tavaliselt madalam kui suletud pooridega vahul, umbes R-3,5 kuni R-4 tolli kohta (1 in =  2.54 cm).

Suletud pooridega vaht

  • Omadused: Suletud pooridega vaht on tihedam ja jäigem, pakkudes paremat soojusisolatsiooni ja niiskustõket.
  • Kasutusalad: Sobib ideaalselt välisseinte, katuste ja niiskete piirkondade soojustamiseks. Tomib ühtlasi ka tarindite toena.
  • R-väärtus: Kõrgem kui avatud pooridega vahul, umbes R-6 kuni R-7 tolli kohta (1 in =  2.54 cm).

Vaatame nüüd, milliseks peaks kujunema maja soojustamine ning liigume vertikaalselt vundamendist üles katuseni.

Vundamendi soojustamine

Vundamendi soojustamine on kriitilise tähtsusega, et tagada maja energiatõhusus ja kaitsta hoonet niiskuse, hallituse ja külmakahjustuste eest. Polüuretaanvaht (PUR vaht) on selleks eriti sobiv, kuna see tagab hea soojustuse, on veekindel ja kergesti paigaldatav. Tänu kindlale nakkumisele ka ebakorrapäraste pindadega on PUR vaht asjatundjate jaoks eelistatud valikuks maja vundamendi soojustamisel.

Kui eesmärgiks on sokli või maja vundamendi soojustamine, siis valitud töödeks sobib kõige paremini suletud pooridega PUR vaht. Kinnise rakustruktuuriga ehk suletud pooridega PUR vaht on 100% õhukindel isolatsioonimaterjal. Juba PUR vahu ühekordne pealekandmine pihustamise teel annab tulemuseks tuuletõkke, aurutõkke ja PUR-isolatsiooni, mis kestab põlvest põlve.

Põranda soojustamine

Põrandate soojustamine on võimalik nii avatud kui ka suletud pooridega PUR vahuga. Avatud pooridega vahu kasutamine on soovitatav esimesest korrusest kõrgemal asuvate põrandate puhul, sest see tagab täiendava ja parema heliisolatsiooni. Sellise vahuga soojustamine sobib ka hoone esimese korruse põrandale. Kui majal on veel ka keldrikorrus, siis on soovitatav lähtuda keldrikorruse lae soojustamisel sellest, et tagada soe põrand esimesel korrusel.

Niiskuskindluse osas tagab suletud pooridega PUR vahuga soojustamine aastaringse niiskuskaitse. Lisaks toimivad õhukesed isolatsioonikihid auru- ja õhutõkkena, mistõttu eraldi tõkete paigaldamine pole vajalik.

Seinte soojustamine

Seinte soojustamine seestpoolt on eelkõige hea valik puitkonstruktsioonide puhul, aga sobib hästi ka keldriseintele. Vaheseinte soojustamine avatud pooridega vahuga võib tuua kaasa ka täiendava heliisolatsiooni hoonesiseselt. Soojustamine suletud pooridega vahuga on sobivaim olukordades, kus olud nõuavad suuremat niiskustaluvust.

Seinasid on võimalik soojustada PUR vahuga kahel viisil, süstides soojustatavate pindade vahele või pihustades soojustatavale pinnale.

  • PUR vahu süstimine ehk injekteerimine – Pur vahu süstimine ehk injekteerimine on spetsiaalne soojustus meetod, mida kasutatakse tihti keerukate või raskesti ligipääsetavate kohtade soojustamiseks ja tihendamiseks. See meetod hõlmab vedelal kujul oleva vahtmaterjali süstimist konstruktsioonidesse, kus see paisub ja täidab kõik tühimikud ja praod.PUR vahu süstimine õhuvahedesse sulgeb õõnsused kinnistes tarindites nagu olemasolevad seinad nt silikaatvoodriga majad, õhu läbipääsu ärahoidmiseks.Erinevalt traditsioonilistest isolatsioonimaterjalidest nagu mineraalvill ja tselluloos jääb PUR vahu kuju õõnsustes alati samaks. Paigaldamisel täidab PUR vaht kõik õõnsused täielikult, koos kõigi pragude ja tühimikega. Aja jooksul see ei kahane ega vaju kokku.
  • PUR vahu pihustamine soojustatavale pinnale – Nagu nimigi ütleb, on pihustatav isolatsioonivaht ehk PUR vaht vedel vaht, mis pihustatakse soojustatavele pinnale, kus see paisub ja kõvastub, moodustades tiheda ja ühtlase isolatsioonikihi.Erinevates variantides teostatult toimib PUR vaht aurutõkke, tarindi tugevduse või kuuma ja külma eest tõhusalt kaitsva isolatsioonimaterjalina.

Fassaadi soojustamine

Fassaadi soojustamiseks sobib nii avatud kui ka suletud pooridega vahtmaterjal. Suletud pooridega vahu eeliseks on niiskus- ja veekindlus, seetõttu tuleks välitingimustel eelistada seda tüüpi materjali. Avatud pooridega vaht tagab aga parema heliisolatsiooni, mis loob müravaesema elukeskkonna. Lisaks on tegemist hingava materjaliga, mis laseb õhku läbi.

Meie soovituslikud soojustuskihtide valikud sõltuvad seina materjalist. Puitseina soojustamise esimene valik võiks olla avatud pooridega vaht. Kui eesmärgiks on aga kiviseina soojustamine väljastpoolt, siis soovitame pigem suletud pooridega vahtu.

Lagede soojustamine

Lagede soojustamine on hoone soojapidavuse seisukohalt sama tähtis, kui kõigi teiste maja osade soojustamine. See on oluline ka mitteköetavate ruumide puhul, sest see aitab kaasa sellele, et nende kohal asuvatest ruumidest soe õhk välja ei pääseks. Lisaks soojapidavusele on ka vahelagede vahuga soojustamise täiendavateks hüvedeks heliisolatsioon ning tuletõkestus.

Lagede soojustamine on võimalik nii avatud kui ka suletud pooridega vahuga. Kuigi mõlemad vahutüübid on sobivad, siis vahelae soojustamisel avatud pooridega vahu eelistamisel on omad hüved. Näiteks juba mainitud heliisolatsioon, mis summutab sammumüra. Kui plaanis on pööningu lae soojustamine seestpoolt, siis võib eelistada ka suletud pooridega vahtu. Kordame ka üle, et kui hoonel on keldrikorrus, siis võiks selle lae soojustamisel lähtuda perspektiivist, et tagada soe põrand esimesel korrusel.

Katuse ja pööningu soojustamine

pur vahuga soojustamine

Nüüdseks on meie teekond, mille eesmärgiks on olnud maja soojustamine, lõpule jõudmas. Maja soojustamine on täiuslik siis, kui ka katus on soojustatud. PUR vahu kasutamine sobib igasuguse kujuga ning erinevast ehitusmaterjalist katustele.

Sealjuures on katuse soojustamine teostatav nii avatud kui ka suletud pooridega vahuga. Aluskihi, mille peale vaht lastakse, valik on tehtud tihtipeale juba katuse ehituse käigus. Kui on aga endiselt valikuvõimalust, siis soovitame vahtu lasta näiteks tuuletõkkeplaadile või muule sarnasele materjalile. Teatud tingimustes sobib vahu laskmine ka hingavale aluskattele.

Kuid soojustusplaanis on tähtis veel üks aspekt, mis hoiab vastavalt vajadusele majas sees nii sooja kui ka külma – pööningu soojustamine. Eestimaise kliima aastaaegadest sõltuvalt peab vahuga soojustatud pööning maja sees kinni suvel jahedat ning talvisel ajal sooja õhku. Vastavalt ei lase ta ka mainitud aastaaegadel kuuma ega külma õhku sisse. Soojustamata pööning on iseenesest üks suurimaid maja soojakao allikaid.

Tõhus ja jätkusuutlik soojustus

Lõpetuseks toonitame, et polüuretaanvahuga ehk PUR vahuga maja soojustamine on hea investeering. See tähendab, et PUR soojustus on iseenesest küll mõnevõrra kallim traditsioonilistest soojustusvõimalustest, kuid pikemas perspektiivis hoiad sa siiski oma hoone või ruumide energiakuludelt kokku. Eriti sobiv on maja soojustamine vahuga näiteks passiiv- või madalenergiahoonetele. Kuna PUR vaht on ka vastupidav, siis hoiad sellegi arvelt kokku, et ei pea enneaegselt hakkama tegema uut väljaminekut soojustusmaterjali asendamiseks.

Investeeri oma kodu mugavusse ja energiatõhususse juba täna. Soojusta ka sina PUR vahuga ja koge, kuidas innovatsioon ja kvaliteet võivad sinu elu paremaks muuta. Võta meiega ühendust ja astu samm edasi tulevikku, mis on soojem, säästlikum ja mugavam.

Sulle võib huvi pakkuda ka:

Jaga postitust

korduma kippuvad küsimused
Süsti seinad soojaks
pur vahu lõikaja

Kas oled täpne ja kohusetundlik ning otsid uut põnevat väljakutset? Meie meeskond otsib PUR vahu lõikajat – inimest, kes hindab tööd, kus iga lõige loeb!

PUR vaht universaalne ja tõhus soojustusmaterjal

Uurime, kuidas PUR vahtu kasutatakse veepaakide ja mahutite isolatsioonimaterjalina, maakeldrite, kaarhallide, külmkambrite ja jahutusruumide, moodulmajade hooneosade, ventilatsioonikanalite ning merekonteinerite soojustusmaterjalina.

5 põhjust miks PUR vaht on parim soojustusmaterjal

Meie kogenud soojustajad võivad kinnitada, et PUR vahuga soojustamine on traditsioonilistest soojustus meetoditest oluliselt parem.

susti seinad soojaks

Fassaadi soojustamine on oluline samm hoonete energiatõhususe ja mugavuse parandamisel. See protsess hõlmab tänapäevaste soojustusmaterjalide [...]

Soojustusmaterjali valimine ja CE märgis

Soojustusmaterjali valimine ei ole alati lihtne ning tavaliselt lähtume me soojustsumaterjali omadustest ja hinnast. Kuid [...]

vundamendi soojustamine

Tänu kindlale nakkumisele ka ebakorrapäraste pindadega on PUR vaht asjatundjate jaoks eelistatud valikuks. Kuna sokli eelnev tasandamine pole vajalik on tegemist ka väga kuluefektiivse soojustusega.

AldrehtPur Pur vahuga soojustamine

Vanade korterelamute soojustamine on Eestis hetkel väga aktuaalne teema, kuna paljud hooned on ehitatud ajal, [...]

AldrehtPur

Kogu ehitusteenus ühest kohast – lihtne! Aldreht on pikalt oma kanda kinnitanud ehitusprojektidel soojustajana, garaažiuste [...]

PUR vahu süstimine ja pihustamine

Juba pikka aega on Aldreht OÜ soojustanud kodusid PUR vahuga injekteerimise (süstimise)- kui ka pihustamise meetodil nii Eestis kui ka Soomes. Teame, et PUR vahu süstimine ja pihustamine on traditsioonilistest soojustus meetoditest parem.

Kortermaja soojustamine PUR vahuga

Kortermajade soojustamine on Eestis praegusel ajahetkel oluline teema. Seda seetõttu, et enamik siinseid kortermaju [...]