põranda soojustamine

Paljud inimesed keskenduvad kodu soojustamisel tavaliselt maja fassaadile, pööningule, vundamendile ja akendele, kuid põranda soojustamine jääb sageli tagaplaanile. Sageli on viletsas seisukorras just vanemate majade põrandad – need on külmad ja ebatihedad. Kuigi esmapilgul võib see tunduda vähem tähtsana, mängib põrandate soojustamine väga olulist rolli energiatarbimise vähendamises ja kodu mugavuse suurendamises. Puudulikult soojustatud põrand on sageli ideaalne koht hallituse ja mädaniku tekkeks.

Tuuletõmme läbi põrandate on eriti tuntav ruumi välisseinte läheduses. Selle peamised põhjused on puudulik isolatsioonimaterjal ja piirete õhutiheduse puudumine. Kui hoones on näiteks ahi või kamin, kuid aknad on tihedad ja ventilatsioon puudulik, tõmbab hoone põlemiseks vajaliku õhu põrandate ja seinte ebatihedatest kohtadest, mis muudab põrandad veelgi külmemaks. Sama nähtus esineb ka loomuliku ventilatsiooni korral, kui soe õhk tõustes ruumist väljub ja külm õhk altpoolt siseneb.

Halva või puuduva soojustusega põrand on üks suurimaid soojuskao allikaid. Põrandate soojustamisel tuleb lähtuda ka perspektiivist, et muuta soojustatav ala tuule- ning niiskuskindlaks.

Vanemate majade põrandad on rajatud põhiliselt kahel viisil: põrandaaluste keldrite kohale või pinnase kohal vundamendile toetuvate kandvate talade abil.

Põranda soojustamine PUR vahuga keldrikorruse kohal

Kuna vanemates majades on keldrikorrus tavaliselt kütmata põrandaalune ruum, tuleb kindlasti soojustada ka keldri ja eluruumide vaheline lagi, et vähendada energiatarbimist ning suurendada kodu mugavust. Kui keldrikorrusel asuvad näiteks garaaž, saun või katlaruum, tuleks valida tulekindel ja helikindel soojustusmaterjal.

Täpne põranda soojustamise viis sõltub konkreetse elamu omadustest. Vanades majades on põrandad sageli ehitatud puittaladele, samas kui uuemates majades on need tavaliselt betoonist valatud. Puittaladega põranda saab soojustada talade vahelt. Betoonpõrand tuleks katta keldrikorruse poolt näiteks pihustamise meetodil polüuretaanvahuga, et saavutada hea tulemus.

Kuna kelder on külm ruum, tuleks kasutada tihedamat soojustusmaterjali. Polüuretaan vaht sobivad selleks imehästi. Antud soojustusmaterjal ei vaja aluspinna tasandamist, mistõttu on tegu väga kulutõhusa soojustusega. Erinevates variantides teostatult võib see toimida aurutõkke, tarindi tugevduse või kuuma ja külma eest tõhusalt kaitsva soojustusmaterjalina. Kinnise rakustruktuuriga polüuretaan vaht on 100% õhukindel isolatsioonimaterjal.

keldri lae soojustamine pur vahuga

Põrand soojustamine PUR vahuga välisõhu kohal

Põrandad välisõhu kohal ehk altpoolt ventileeritavad põrandad peavad olema isoleeritud ligikaudu sama soojapidavaks kui katuslaed. Selle saavutamiseks peab soojustuse paksus olema vähemalt 300 mm või rohkem, sõltuvalt kasutatud materjalide soojusjuhtivusteguritest. Kuna renoveeritavates majades ei pruugi alati selline soojustuse paksus olla võimalik, määratakse optimaalse soojustuskihi paksus iga maja jaoks eraldi.

Põranda soojustamine välisõhu kohal on väga oluline, eriti Eestis, kus talved on külmad ja küttekulud suured. Soojustamata põrandad, mis asuvad otse välisõhu kohal, võivad põhjustada märkimisväärset soojuskadu, niiskusprobleeme ja ebamugavat sisekliimat. Õige soojustamine aitab neid probleeme vältida, tagades nii energiatõhususe kui ka mugava elukeskkonna.

alus poranda soojustamine

 

Korruste vaheliste lagede soojustamine PUR vahuga

Korruste vaheliste lagede soojustamisel on reeglina peamiseks eesmärgiks tagada võimalikult suur helikindlus. Kuna laekonstruktsioonid on väga head heli edasikandjad, siis heli summutamine traditsiooniliste soojustsusmaterjalidega üsna keeruliseks. Lisaks raskendavad tööd ka lage läbivad juhtmed ja torud, mis samuti kannavad heli hästi edasi.

Korruste vaheliste lagede soojustamisel tuleks keskenduda õigete materjalide kasutamisele, mitte tingimata vahelae paksusele. Heli summutamiseks on oluline kasutada õige tihedusega materjale. Puitkarkasspõranda ja betoonpõranda soojustamise lahendused on erinevad.

Puitkarkasspõranda soojustamisel tuleks talade vahe võimaluse korral täita polüuretaanvahuga, et saavutada maksimaalne helikindlus ning viia sammumüra miinimumini. Õigete insolatsioonimaterjalide kasutamine aitab luua vaiksema elukeskkonna, suurendada helikindlust ja parandades elamismugavust. Polüuretaanvaht moodustab pärast tahkumist tiheda ja homogeense kihi, mis vähendab müra edasikandumist läbi vahelae. See on eriti efektiivne, kuna ei jäta tühimikke, kus heli võiks kanda edasi.

Soojustusmaterjali valimine

Soojustusmaterjali valimine ei ole alati lihtne ning tavaliselt lähtume me soojustsumaterjali omadustest ja hinnast. Kuid kas me pöörame alati tähelepanu ka toote päritolule ja toimivusdeklaratsioonidele? Korralik dokumentatsioon, mis kinnitab toote ohutust ja kvaliteeti, on aga õige valiku aluseks.

Maja ehitamisel  või olemasoleva maja renoveerimisel otsime alati parimaid ehitusmaterjale. Nende hulka kuuluvad ehitusmaterjalid, mida saame aja jooksul ise välja vahetada, näiteks põrandakatted või keraamilised plaadid, ja ehitusmaterjalid, mida reeglina välja ei vahetata või mille asendamine maksaks palju. Viimaste hulka kuuluvad reeglina erinevad soojustustööd nt. vundamentide, seinte või põranda soojustamine. Millega siis otsuse tegemisel arvestada?

Valides soojustusmaterjaliks polüuretaanvahu ehk PUR vahu, nagu ka teiste ehitusmaterjalide puhul, on oluline küsida töövõtjalt toimivusdeklaratsiooni, mis kinnitab toote parameetreid ja CE-vastavust. Turul on palju PUR vahuga soojustajaid, kuid mitte kõik soojustajad ei kasuta sertifitseeritud tooteid.  Tihti on soojustustööde väga soodne hind tingitud ebakvaliteetsete soojustusmaterjalide kasutamisest ja madalast töökvaliteedist. Seetõttu küsige töövõtjalt soojustusmaterjali toimivusdeklaratsioone ning kontrollige töövõtja tausta.

Professionaalsed ja vastutustundlikud töövõtjad kasutavad ainult materjale, mis on testitud ning on leitud, et need vastavad EL-i ohutus-, tervise- ja keskkonnanõuetele.

Aldreht kasutab EKOSPRAY® kahekomponentseid PUR vahte, mis on üle 40 aasta taganud kvaliteetse isolatsiooni ka kõige nõudlikumatele kasutuskohtadele. EKOSPRAY® PUR vahule on omistatud CE-märgis. Maja põranda soojustamine on võimalik nii avatud kui ka suletud pooridega PUR vahuga. Avatud pooridega PUR vahuga põranda soojustamine on näiteks soovitatav esimesest korrusest kõrgemal asuvate põrandate puhul, sest see tagab täiendava ja parema heliisolatsiooni.

Põranda soojustamine PUR vahuga

Sageli eeldatakse ekslikult, et soojustsumaterjali algsed isolatsiooniomadused püsivad ajas muutumatutena. Traditsioonilised isolatsioonimaterjalid, mida on kasutatud juba aastaid, kipuvad aga aja jooksul vajuma ja lagunema. Selle tulemusena tekivad varem mainitud soojustusse külmasillad. Lisaks meeldivad traditsioonilised soojustsusmaterjalid ka närilistele, kes rõõmuga sinna pesa ehitavad ja käike uuristavad. EKOSPRAY® pihustatavad kahekomponentsed PUR vahud nakkuvad aluspinnaga kindlalt ja tugevalt juba paigaldamise ajal. Seetõttu ei vaju ega liigu isolatsioonikiht paigast ka tulevikus, kuid eeliseid võrreldes traditsiooniliste soojustusmaterjalidega on veelgi:

vordlustabel

Need on äärmiselt olulised soojustusmaterjali ja tehnoloogia eelised, kuna soojustsusmaterjali vajumisega või lagunemisega seotud defektide eemaldamine on tehniliselt keeruline, üsna aeganõudev ja kindlasti ka kulukas protsess. 

Olgu töö milline tahes, Aldreht teeb sulle kindlasti parima hinnaga pakkumise ning kvaliteetsete materjalidega soojustuse.

Kui PUR vaht sobib kokku teie kodu ja eelarvega, sõltub valitav vahu tüüp sellest, mida soovite soojustada. Enne kui otsustad, võta ühendust meie soojustus konsultandiga ja tee faktidele tuginev otsus.

Jaga postitust

korduma kippuvad küsimused
Süsti seinad soojaks
pur vahu lõikaja

Kas oled täpne ja kohusetundlik ning otsid uut põnevat väljakutset? Meie meeskond otsib PUR vahu lõikajat – inimest, kes hindab tööd, kus iga lõige loeb!

AldrehtPur Pur vahuga soojustamine

Vanade korterelamute soojustamine on Eestis hetkel väga aktuaalne teema, kuna paljud hooned on ehitatud ajal, [...]

rekonstrueerimistoetus maja soojustamine

Toetuse kogueelarve on ligi 30 miljonit eurot, mida jagatakse Euroopa Liidu taaste- ja vastupidavusrahastu (RRF) [...]

katusealuse soojustamine pur vahuga

Võib öelda, et pööningu ja katuse soojustamine on üks olulisemaid etappe maja ehitamisel ja renoveerimisel. Milline soojustus oleks siis parim?

pur vaht pur vahuga soojustamine

Korrektselt paigaldatud PUR vaht kestab aastakümneid, säilitades oma isoleerivad omadused kogu eluea jooksul ja pakkudes tõhusat kaitset nii külma kui ka kuuma vastu.

vahseinte soojustamine

Käsitleme PUR vahu kasutamist siseseinte ja vahelagede soojustamiseks, süvenedes detailidesse, mis aitavad mõista selle tehnoloogia eeliseid, rakendusvõimalusi ja paigaldusprotsessi.

susti seinad soojaks

Fassaadi soojustamine on oluline samm hoonete energiatõhususe ja mugavuse parandamisel. See protsess hõlmab tänapäevaste soojustusmaterjalide [...]

Kortermaja soojustamine PUR vahuga

Kortermajade soojustamine on Eestis praegusel ajahetkel oluline teema. Seda seetõttu, et enamik siinseid kortermaju [...]

Poluuretaanvaht PUR vaht ja selle kasutuskohad

Tänu oma unikaalsetele omadustele, nagu kerge kaal, suurepärane soojusisolatsioon, heliisolatsioon ja paindlikkus, on see saanud oluliseks materjaliks ehituses, autotööstuses, mööblitööstuses ja paljudes muudes valdkondades.

pur vahuga maja soojustamine

Maja soojustamine on oluline samm energiatõhususe parandamiseks ja küttekulude vähendamiseks. Üks populaarseid soojustusmaterjale on PUR [...]